"Enter"a basıp içeriğe geçin

Possesive Pronouns Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ingilizcede possesive pronouns konusunu anlatacağım. Possesive pronouns nedir? Possesive pronouns, Türkçede iyelik zamirleri olarak bilinir. Bu zamirler, bir şeyin veya bir kişinin kime ait olduğunu belirtmek için kullanılır. Örneğin, “This is my book” cümlesinde “my” possesive pronoun’dur ve “Bu benim kitabım” anlamına gelir.

İngilizcede altı tane possesive pronoun vardır: my, your, his, her, its, our, their. Bu zamirlerin kullanımı şöyle:

 • My: Benim. Özne I ise possesive pronoun my olur. Örnek: My name is Ali. (Benim adım Ali.)
 • Your: Senin. Özne you ise possesive pronoun your olur. Örnek: Your car is red. (Senin araban kırmızı.)
 • His: Onun (erkek). Özne he ise possesive pronoun his olur. Örnek: His dog is cute. (Onun köpeği sevimli.)
 • Her: Onun (kadın). Özne she ise possesive pronoun her olur. Örnek: Her hair is long. (Onun saçı uzun.)
 • Its: Onun (cansız). Özne it ise possesive pronoun its olur. Örnek: The cat licked its paw. (Kedi patisini yaladı.)
 • Our: Bizim. Özne we ise possesive pronoun our olur. Örnek: Our house is big. (Bizim evimiz büyük.)
 • Their: Onların. Özne they ise possesive pronoun their olur. Örnek: Their children are smart. (Onların çocukları zeki.)

Possesive pronouns, isimlerden önce gelir ve ismin sonuna ‘s eklenmez. Örneğin, “Ali’s book” değil, “his book” deriz.

Possesive pronouns ile karıştırılmaması gereken bir başka konu da possesive adjectives’dir. Possesive adjectives de iyelik bildiren kelimelerdir ancak bunlar sıfat olarak kullanılır ve isimden sonra bir başka sıfat veya niteleme gelirse kullanılır.

Possesive adjectives de aynı şekilde altı tanedir: mine, yours, his, hers, ours, theirs. Bu kelimelerin kullanımı şöyle:

 • Mine: Benimki. Possesive adjective mine ile “my + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: This book is mine. (Bu kitap benimki.) Bu cümlede “This book is my book.” demek yerine daha kısa olan mine kullanılır.
 • Yours: Seninki. Possesive adjective yours ile “your + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: That car is yours. (O araba seninki.) Bu cümlede “That car is your car.” demek yerine daha kısa olan yours kullanılır.
 • His: Onunki (erkek). Possesive adjective his ile “his + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: This dog is his. (Bu köpek onunki.) Bu cümlede “This dog is his dog.” demek yerine daha kısa olan his kullanılır.
 • Hers: Onunki (kadın). Possesive adjective hers ile “her + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: That hair is hers. (O saç onunki.) Bu cümlede “That hair is her hair.” demek yerine daha kısa olan hers kullanılır.
 • Ours: Bizimki. Possesive adjective ours ile “our + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: This house is ours. (Bu ev bizimki.) Bu cümlede “This house is our house.” demek yerine daha kısa olan ours kullanılır.
 • Theirs: Onlarınki. Possesive adjective theirs ile “their + isim” ifadesinin yerine geçer. Örnek: Those children are theirs. (O çocuklar onlarınki.) Bu cümlede “Those children are their children.” demek yerine daha kısa olan theirs kullanılır.

Possesive adjectives, isimlerden sonra gelir ve ismin sonuna ‘s eklenmez. Örneğin, “Ali’s book” değil, “his book” deriz.

İşte ingilizcede possesive pronouns konusunun özeti bu kadar. Umarım yararlı olmuştur. Sorularınız veya yorumlarınız varsa lütfen bana yazın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.