"Enter"a basıp içeriğe geçin

Possesive Adjectives (İyelik Sıfatları) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bugün sizlere possesive adjectives (iyelik sıfatları) konusundan bahsedeceğim. Iyelik sıfatları, bir şeyin kime ait olduğunu gösteren sıfatlardır. Örneğin, “benim kitabım” cümlesinde “benim” ve “kitabım” iyelik sıfatıdır. Bu sıfatlar, sahip olan kişiye ve sahip olunan şeye göre değişir.

Iyelik sıfatları iki gruba ayrılır: ekli iyelik sıfatları ve ayrı iyelik sıfatları. Ekli iyelik sıfatları, sahip olunan şeye eklenen -im, -in, -i, -imiz, -iniz, -leri gibi eklerdir. Örneğin, “evim” (my house), “araban” (your car), “kitapları” (their books) gibi. Ayrı iyelik sıfatları ise sahip olan kişiyi gösteren benim, senin, onun, bizim, sizin, onların gibi kelimelerdir. Örneğin, “benim evim” (my house), “senin arabın” (your car), “onların kitapları” (their books) gibi.

Ekli iyelik sıfatlarının kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta, sahip olunan şeyin tekil mi çoğul mu olduğuna göre ekin değişmesidir. Tekil isimlerde -im, -in, -i ekleri kullanılırken, çoğul isimlerde -imiz, -iniz, -leri ekleri kullanılır. Örneğin, “kitabım” (my book), “kitaplarım” (my books), “kitabın” (your book), “kitapların” (your books) gibi.

Ayrı iyelik sıfatlarının kullanımında ise dikkat edilmesi gereken nokta, sahip olunan şeyin tanımlı mı tanımsız mı olduğuna göre belirtili tanım eklerinin (-i, -si) kullanılmasıdır. Tanımlı isimlerde belirtili tanım eki kullanılırken, tanımsız isimlerde kullanılmaz. Örneğin, “benim kitabım” (my book), “benim kitabımı” (my book [accusative]), “benim kitap” (a book of mine), “benim kitabı” (a book of mine [accusative]) gibi.

Iyelik sıfatlarının kullanımını daha iyi anlamak için aşağıdaki örnek cümlelere bakalım:

  • Bu benim kalemim. (This is my pencil.)
  • Senin çantan nerede? (Where is your bag?)
  • Onun adı Ahmet. (His name is Ahmet.)
  • Bizim ev çok büyük. (Our house is very big.)
  • Sizin köpeğiniz çok tatlı. (Your dog is very cute.)
  • Onların arabası yeni. (Their car is new.)

Umarım bu yazı sizlere iyelik sıfatlarını anlamada yardımcı olmuştur. Başka bir yazıda görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.