"Enter"a basıp içeriğe geçin

Time Conjunctions: By the Time Zaman Bağlacı Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda By the time zaman bağlacının nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. By the time zaman bağlacı, İngilizcede iki eylemin biri diğerinin tamamlanmasından önce gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılan bir zaman bağlacıdır. Bu bağlaç, iki cümleyi birbirine bağlamak için kullanılır ve genellikle ilk cümlede yer alır.

Simple Past + Simple Past V2

By the time bağlacıyla birlikte simple past fiilleri ve simple past v2 fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce başladığı ve tamamlandığı anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple past fiil, ikinci cümlede ise simple past v2 fiil kullanılır. Örnek:

 • I had finished my homework by the time my parents came home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevimi bitirmiştim.)
 • The train had already left by the time we got to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmişti.)

Simple Past + Past Perfect

By the time bağlacıyla birlikte simple past fiilleri ve past perfect fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce başladığı ve tamamlandığı, ancak ikinci eylemin ilk eylemin tamamlanmasından sonra başladığı anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple past fiil, ikinci cümlede ise past perfect fiil kullanılır. Örnek:

 • I had already finished my homework by the time my parents came home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevimi bitirmiştim.)
 • The train had already left by the time we got to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmişti.)

Simple Past + Past Perfect Continuous

By the time bağlacıyla birlikte simple past fiilleri ve past perfect continuous fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce başladığı ve bir süre devam ettiği, ancak ikinci eylemin ilk eylemin tamamlanmasından sonra başladığı anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple past fiil, ikinci cümlede ise past perfect continuous fiil kullanılır. Örnek:

 • I had been working on my homework for hours by the time my parents came home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevim üzerinde saatlerdir çalışıyordum.)
 • The train had been leaving for minutes by the time we got to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gidiyordu.)

Simple Present + Will

By the time bağlacıyla birlikte simple present fiilleri ve will fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce gerçekleşeceği anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple present fiil, ikinci cümlede ise will fiil kullanılır. Örnek:

 • I will have finished my homework by the time my parents come home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevimi bitireceğim.)
 • The train will have already left by the time we get to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmiş olacak.)

Simple Present + Be Going To

By the time bağlacıyla birlikte simple present fiilleri ve be going to fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce gerçekleşeceği anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple present fiil, ikinci cümlede ise be going to fiil kullanılır. Örnek:

 • I am going to have finished my homework by the time my parents come home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevimi bitireceğim.)
 • The train is going to have already left by the time we get to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmiş olacak.)

Simple Present + Will Have Been Ving

By the time bağlacıyla birlikte simple present fiilleri ve will have been ving fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce gerçekleşeceği ve bir süre devam edeceği anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple present fiil, ikinci cümlede ise will have been ving fiil kullanılır. Örnek:

 • I will have been working on my homework for hours by the time my parents come home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevim üzerinde saatlerdir çalışmış olacağım.)
 • The train will have been leaving for minutes by the time we get to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gidiyor olacak.)

Simple Present + Will Be Ving

By the time bağlacıyla birlikte simple present fiilleri ve will be ving fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce gerçekleşeceği ve bir süre devam edeceği anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple present fiil, ikinci cümlede ise will be ving fiil kullanılır. Örnek:

 • I will be working on my homework by the time my parents come home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevim üzerinde çalışmış olacağım.)
 • The train will be leaving by the time we get to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmiş olacak.)

Simple Present + Will Have V3

By the time bağlacıyla birlikte simple present fiilleri ve will have v3 fiilleri kullanıldığında, ilk eylemin ikinci eylemden önce gerçekleşeceği ve tamamlanacağı anlatılır. Bu kullanımda, ilk cümlede simple present fiil, ikinci cümlede ise will have v3 fiil kullanılır. Örnek:

 • I will have finished my homework by the time my parents come home. (Annem ve babam eve geldiğinde ödevimi bitirmiş olacağım.)
 • The train will have already left by the time we get to the station. (Tren istasyona vardığımızda çoktan gitmiş olacak.)

Sonuç

By the time zaman bağlacı, İngilizcede iki eylemin biri diğerinin tamamlanmasından önce gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılan önemli bir zaman bağlacıdır. Bu bağlacı doğru kullanmak için, her iki cümlede de fiillerin doğru zamanda çekimlendiğinden emin olmak gerekir.

Özet

ZamanBy the Time
Simple PastSimple Past V2
Simple PastPast Perfect
Simple PastPast Perfect Continuous
Simple PresentWill
Simple PresentBe Going To
Simple PresentWill Have Been Ving
Simple PresentWill Be Ving
Simple PresentWill Have V3

Bu tabloda, by the time zaman bağlacıyla birlikte kullanılabilecek zamanların bir özeti yer almaktadır. Bu tabloyu kullanarak, bu bağlacı doğru kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.