"Enter"a basıp içeriğe geçin

Time Conjunctions: As Soon As Zaman Bağlacı Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda as soon as zaman bağlacının nasıl kullanıldığını anlatacağım. Zaman bağlaçları, cümleleri birbirine bağlamak ve zaman ilişkilerini ifade etmek için kullanılan önemli dil araçlarından biridir.

▌Simple Present ile Kullanımı

▌Simple Present + Simple Present

As soon as zaman bağlacı, belli bir olayın hemen gerçekleşmesi gerektiğinde başka bir olayın gerçekleşeceğini belirtir. Eğer ilk olay gerçekleşmezse, ikinci olay da gerçekleşmeyecektir. Örnekler:

  • Anne çocuğuna temizlik yapmasını söylediğinde, çocuk as soon as he sleeps, as soon as she cleans up the room. (Çocuk uyuduktan sonra hemen odanın temizliğini yapacak.)
  • Ben eve gelir gelmez, as soon as I come home, as soon as I turn on the TV. (eve gelir gelmez hemen televizyonu açacağım.)

▌Simple Present + Will

As soon as zaman bağlacı, birinci olayın gerçekleştiği anda, ikinci olayın da hemen gerçekleşeceğini belirtir. Örnekler:

  • Telefonum çalar çalmaz, as soon as my phone rings, as soon as I will answer it.(Telefonum çaldığında hemen açacağım.)
  • Yemek bitene kadar bekleyeceğim, as soon as I finish my dinner, as soon as I will go to the cinema.(Yemeğimi bitirdikten hemen sonra sinemaya gideceğim.)

▌Simple Present + Be Going To

As soon as zaman bağlacı, bir olayın hemen gerçekleşeceğini ve ondan sonra başka bir olayın gerçekleşeceğini belirtir. Örnekler:

  • Otobüs durağına vardığımda, as soon as I arrive at the bus stop, as soon as the bus is coming.(Otobüs durağına vardığımda otobüs geliyor olacak.)
  • Arabayı tamir eder etmez, as soon as I fix the car, as soon as I am going to drive to the supermarket.(Arabayı tamir ettikten hemen sonra markete gideceğim.)

▌Simple Past ile Kullanımı

▌Simple Past + Simple Past

As soon as zaman bağlacı, birinci olayın tamamlandığı anda, ikinci olayın da hemen gerçekleşeceğini belirtir. Örnekler:

  • Ona haber verildiği anda, as soon as they informed him, as soon as he arrived.(Ona haber verildiği anda, hemen oraya geldi.)
  • Ödevini bitirir bitirmez, as soon as he finished his homework, as soon as he went to bed.(Ödevini bitirir bitirmez hemen yatağa gitti.)

Umarım bu yazı, as soon as zaman bağlacının farklı kullanımlarını ve Türkçe karşılıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu zaman bağlacının temel yapısını anladıktan sonra, dilbilgisel kurallara bağlı kalarak daha karmaşık cümleler kurma yeteneğiniz de gelişecektir. İyi yazılar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.