"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# Yorum Satırları Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda C# programlama dilinde yorum satırları nasıl kullanılır sorusuna cevap vereceğim. Yorum satırları kodun okunabilirliğini ve anlaşılabilirliğini artırmak için kullanılan bir özelliktir. Yorum satırları, derleyici tarafından görmezden gelinir ve kodun çalışmasını etkilemez. Yorum satırları, kodun ne yaptığını, neden yaptığını veya nasıl yaptığını açıklamak için kullanılabilir. Ayrıca, kodu test etmek veya hata ayıklamak için geçici olarak bazı kod parçalarını devre dışı bırakmak için de kullanılabilir.

C# Yorum Satırları Nasıl Kullanılır?

C# dilinde iki tür yorum satırı vardır: tek satırlık ve çok satırlık.

Tek Satırlık Yorum Satırı

Başına iki eğik çizgi (//) koyarak oluşturulur. Bu işaretten sonra gelen tüm metin yorum olarak kabul edilir ve derleyici tarafından yok sayılır. Örneğin:

// Bu bir yorum satırıdır
Console.WriteLine("Merhaba Dünya!"); // Bu da bir yorum satırıdır

Çok Satırlık Yorum Satırı

Başına ve sonuna birer yıldızlı eğik çizgi (/* */) koyarak oluşturulur. Bu işaretler arasında kalan tüm metin yorum olarak kabul edilir ve derleyici tarafından yok sayılır. Örneğin:

/*
Bu bir çok satırlık
yorum satırıdır
*/
Console.WriteLine("Merhaba Dünya!");

Yorum satırlarının kullanımına ilişkin bazı ipuçları şunlardır:

Bunlar yazılı kurallar değildir. İllaki böyle yapmanız gerekmiyor ama siz yinede kodlarınızı düzenli ve anlaşılır yazmaya gayret gösterin 🙂

  • Yorum satırlarını kodun başında veya sonunda değil, kodun içinde uygun yerlere yerleştirin.
  • Yorum satırlarınızın kısa, net ve anlamlı olmasına özen gösterin.
  • Yorum satırlarınızın güncel olduğundan emin olun. Kodu değiştirdiğinizde yorum satırlarını da değiştirin veya silin.
  • Yorum satırlarınızın kodun yapısını veya akışını bozmamasına dikkat edin. Kodun okunmasını zorlaştırmayın.
  • Yorum satırlarınızda gereksiz veya açık olan bilgileri tekrarlamayın. Kodun kendisi zaten ne yaptığını gösteriyor olmalı.
  • Yorum satırlarınızda kişisel görüşlerinizi, eleştirilerinizi veya hakaretlerinizi yazmayın. Profesyonel ve saygılı olun.

C# programlama dilinde yorum satırlarının nasıl kullanılacağına dair temel bilgileri içeren bu yazının sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz. İyi çalışmalar!

C# ile ilgili diğer yazılarım için: C# – Bizneyapiyoruzki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.