"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# For Döngüsü

C# For Döngüsü Nedir?

C# for döngüsü, belirli bir sayıda veya koşul sağlandığı sürece tekrarlanan işlemleri yapmamızı sağlayan bir yapıdır. For döngüsü, genellikle şu şekilde tanımlanır:

for (başlangıç; koşul; artış/azalış) {
   // döngü içinde yapılacak işlemler
}

Başlangıç kısmında, döngü değişkeni için bir değer atarız. Koşul kısmında, döngünün devam etmesi veya sonlanması için bir mantıksal ifade yazarız. Artış/azalış kısmında ise, döngü değişkeninin her adımda nasıl değişeceğini belirtiriz.

Örneğin, 1’den 10’a kadar olan sayıları ekrana yazdırmak için şu for döngüsünü kullanabiliriz:

for (int i = 1; i <= 10; i++) {
   Console.WriteLine(i);
}

Bu örnekte, i adında bir döngü değişkeni tanımladık ve başlangıç değeri olarak 1 atadık. Koşul olarak i’nin 10’dan küçük veya eşit olmasını belirttik. Artış olarak ise i’yi her adımda 1 arttırdık. Böylece döngü 10 kez tekrarlandı ve her seferinde i’nin değeri ekrana yazdırıldı.

For döngüsünün avantajlarından biri, döngünün kaç kez tekrarlanacağını baştan bilmemize gerek olmamasıdır. Örneğin, bir dizinin elemanlarını ekrana yazdırmak için dizinin uzunluğuna bağlı olarak for döngüsünü ayarlayabiliriz:

string[] meyveler = {"elma", "armut", "muz", "kivi", "portakal"};
for (int i = 0; i < meyveler.Length; i++) {
Console.WriteLine(meyveler[i]);
}

Bu örnekte, meyveler adında bir string dizisi tanımladık ve içine beş meyve ismi ekledik. Daha sonra for döngüsünde i değişkenini 0’dan başlattık ve meyveler dizisinin uzunluğundan küçük olduğu sürece devam ettirdik. Her adımda i’yi 1 arttırarak dizinin indeksini arttırdık ve meyveler[i] ile dizinin elemanlarını ekrana yazdırdık.

For döngüsünün bir diğer avantajı ise iç içe kullanılabilmesidir. Yani bir for döngüsünün içinde başka bir for döngüsü tanımlayabiliriz. Böylece daha karmaşık işlemleri yapabiliriz. Örneğin, bir matrisin elemanlarını ekrana yazdırmak için iç içe for döngülerini kullanabiliriz:

int[,] matris = {{1, 2, 3}, {4, 5, 6}, {7, 8, 9}};
for (int i = 0; i < matris.GetLength(0); i++) {
for (int j = 0; j < matris.GetLength(1); j++) {
Console.Write(matris[i,j] + " ");
}
Console.WriteLine();
}

Bu örnekte, matris adında bir iki boyutlu int dizisi tanımladık ve içine 3×3 boyutunda sayılar ekledik. Daha sonra ilk for döngüsünde i değişkenini 0’dan başlattık ve matrisin ilk boyutunun uzunluğundan küçük olduğu sürece devam ettirdik. İkinci for döngüsünde ise j değişkenini 0’dan başlattık ve matrisin ikinci boyutunun uzunluğundan küçük olduğu sürece devam ettirdik. Her adımda matris[i,j] ile matrisin elemanlarını ekrana yazdırdık ve bir satır sonu karakteri ekledik.

C# for döngüsü, programlama dilinde çok kullanışlı ve esnek bir yapıdır. For döngüsü ile tekrarlanan işlemleri kolayca yapabilir, dizileri, matrisleri ve diğer veri yapılarını işleyebilir, karmaşık algoritmalar geliştirebiliriz. For döngüsünü iyi anlamak ve kullanmak, C# programlama dilinde başarılı olmanın önemli bir adımıdır.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki konuda görüşmek üzere.

C# ile ilgili diğer yazılarım için: C# – Bizneyapiyoruzki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.