"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# Break ve Continue Komutları

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere C# break ve continue komutlarını nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Break ve continue komutları, döngüleri kontrol etmek için kullanılan önemli araçlardır. Döngüler, belirli bir koşul sağlandığı sürece tekrarlanan kod bloklarıdır. Örneğin, for döngüsü, bir sayaç değişkeni belirleyerek, başlangıç değerinden bitiş değerine kadar belirli bir artış miktarıyla tekrarlanır. While döngüsü ise, başlangıçta veya sonunda verilen bir koşul doğru olduğu sürece tekrarlanır.

Break Komutu

Döngü içinde kullanıldığında, döngüyü sonlandırır ve döngüden sonra gelen kod bloğuna geçer. Bu komut, genellikle bir if koşulu ile birlikte kullanılır. Örneğin, aşağıdaki kodda, 1’den 10’a kadar sayıları ekrana yazdıran bir for döngüsü vardır. Ancak, sayı 5’e eşit olduğunda break komutu çalışır ve döngüyü bitirir.

for (int i = 1; i <= 10; i++) {
  Console.WriteLine(i);
  if (i == 5) {
   break;
  }
}
Console.WriteLine("Döngü bitti.");

Bu kodun çıktısı şöyledir:

1
2
3
4
5
Döngü bitti.

Görüldüğü gibi, sayı 5’e gelince döngü sona erdi ve 6’dan 10’a kadar olan sayılar yazdırılmadı.

Continue Komutu

Döngü içinde kullanıldığında, döngünün o anki adımını atlar ve döngünün başına döner. Bu komut da genellikle bir if koşulu ile birlikte kullanılır. Örneğin, aşağıdaki kodda, 1’den 10’a kadar sayıları ekrana yazdıran bir for döngüsü vardır. Ancak, sayı 5’e eşit olduğunda continue komutu çalışır ve o adım atlanır.

for (int i = 1; i <= 10; i++) {
  if (i == 5) {
   continue;
  }
  Console.WriteLine(i);
}
Console.WriteLine("Döngü bitti.");

Bu kodun çıktısı şöyledir:

1
2
3
4
6
7
8
9
10
Döngü bitti.

Görüldüğü gibi, sayı 5 yazdırılmadı ama döngü devam etti ve diğer sayılar yazdırıldı.

Break ve continue komutlarını doğru yerde ve doğru şekilde kullanmak, programların akışını kontrol etmek için çok yararlıdır. Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki konuda görüşmek üzere.

C# ile ilgili diğer yazılarım için: C# – Bizneyapiyoruzki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.