"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# Operatörler

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda C# operatörler konusunu anlatacağım. Operatörler, programlama dilinin temel yapı taşlarından biridir ve değişkenler arasında veya değişkenler üzerinde çeşitli işlemler yapmamızı sağlar. C# dilinde operatörler üç ana gruba ayrılır: aritmetik operatörler, mantıksal operatörler ve karşılaştırma operatörleri.

Aritmetik Operatörler

Matematiksel işlemler yapmamızı sağlayan operatörlerdir. Örneğin, +, -, *, /, % gibi operatörler aritmetik operatördür. Bu operatörleri kullanarak değişkenlerin değerlerini artırabilir, azaltabilir, çarpabilir, bölebilir veya kalanını bulabiliriz. Örneğin:

int a = 10;
int b = 5;
int c = a + b; // c'nin değeri 15 olur
int d = a - b; // d'nin değeri 5 olur
int e = a * b; // e'nin değeri 50 olur
int f = a / b; // f'nin değeri 2 olur
int g = a % b; // g'nin değeri 0 olur (% modula işlemidir. bir sayının diğer bir sayıya bölümünden arta kalan sayıyı verir)

Mantıksal Operatörler

Mantıksal ifadeler oluşturmamızı sağlayan operatörlerdir. Örneğin, && (ve), || (veya), ! (değil) gibi operatörler mantıksal operatördür. Bu operatörleri kullanarak birden fazla koşulu birleştirebilir veya tersine çevirebiliriz. Mantıksal ifadelerin sonucu true (doğru) veya false (yanlış) olarak döner. Örneğin:

bool x = true;
bool y = false;
bool z = x && y; // z'nin değeri false olur
bool w = x || y; // w'nin değeri true olur
bool v = !x; // v'nin değeri false olur

Karşılaştırma Operatörleri

Değişkenleri veya değerleri birbirleriyle karşılaştırmamızı sağlayan operatörlerdir. Örneğin, == (eşit), != (eşit değil), < (küçük), > (büyük), <= (küçük eşit), >= (büyük eşit) gibi operatörler karşılaştırma operatördür. Bu operatörleri kullanarak iki değerin eşitliğini, büyüklüğünü veya küçüklüğünü kontrol edebiliriz. Karşılaştırma ifadelerinin sonucu da true veya false olarak döner. Örneğin:

int m = 10;
int n = 20;
bool o = m == n; // o'nun değeri false olur
bool p = m != n; // p'nun değeri true olur
bool q = m < n; // q'nun değeri true olur
bool r = m > n; // r'nun değeri false olur
bool s = m <= n; // s'nun değeri true olur
bool t = m >= n; // t'nun değeri false olur

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki konuda görüşmek üzere.

C# ile ilgili diğer yazılarım için: C# – Bizneyapiyoruzki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.