"Enter"a basıp içeriğe geçin

Android Studio GitHub Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Android Studio üzerinde çalışılan bir projeyi GitHub üzerinde yayınlamak istersek ne yapmalıyız? Bu yazıda adım adım hem kurulumu yapacağız hemde projeyi GitHub’a aktaracağız.

Birinci adım

Bilgisayara Git kurmak gerekiyor. Ben bu yazıda Windows üzerinden gideceğim. Bu linkten indirme işlemini yapalım ve kurulumu gerçekleştirelim.

İkinci adım

Android Studio’yu açalım. Menüden File>Settings>Version Control>Git sekmesine gelelim. Path to Git executable karşısındaki yerden git.exe‘yi seçelim. Örnek olması açısından benimkinin konumunu vereyim: C:\Program Files\Git\cmd\git.exe. Test butonuna tıklayarak kontrol edelim.

Üçüncü adım

Version Control altında bu sefer GitHub kısmını açalım. Auth Type kısmını password yapalım. Aşağıda açılan alanlara GitHub hesabınızın bilgilerini girin. Test butonuna tıklayarak kontrol edelim.

Dördüncü adım

Menüden VCS>Import into Version Control>Share Project on GitHub seçelim. Açılan ekranda depo adı istiyor. Burada yazan linkte gözükecek kısım oluyor. Description kısmına projenin açıklamasını yazın ve Share butonuna basarak yüklenmesini bekleyin.

Projenize artık GitHub üzerinden erişebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Kenan
  Kenan 01/03/2022

  Teşekkürler sayeniz de çözdüm. İyi çalışmalar.

  • Osman Anıl Özcan
   Osman Anıl Özcan 07/05/2022

   Rica ederim. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.